Nieudana labioplastyka
Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Polega na usunięciu nadmiaru warg sromowych mniejszych. Na skutek zabiegu kobiety zyskują większy komfort w czynnościach życia codziennego i podczas współżycia. Mogą także cieszyć się bardziej estetycznym wyglądem miejsc intymnych.
→ Jesteś ofiarą nieudanej labioplastyki? Koniecznie zgłoś się do kancelarii Lazer & Hudziak, mamy doświadczenie w tego typu sprawach! Zadzwoń, aby umówić się na poradę tel 536 007 001
W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy jakie roszczenia przysługują kobietom w razie nieudanej labioplastyki. Jeśli podejrzewasz, że podczas zabiegu labioplastyki w Twoim przypadku lekarz nie dochował wszystkich niezbędnych środków ostrożności i mogło dojść do błędu medycznego w chirurgii plastycznej.
Wskazania do zabiegu labioplastyki
Zabieg labioplastyki może wydawać się kuszący wielu paniom. Na stronach internetowych klinik można przeczytać, że nie istnieją górne ograniczenia ze względu na wiek, a aby poddać się zabiegowi wystarczą prawidłowe wyniki cytologii, badania ginekologicznego i badań laboratoryjnych (zwykle morfologii, moczu i krzepnięcia).
Labioplastyka jest zabiegiem mającym na celu głównie poprawę estetyki. Ciężko więc mówić o twardych wskazaniach i sytuacjach, w których kobiety powinny poddać mu się bezwzględnie. Zwykle jednak na korektę warg sromowych decydują się panie, które:
- Walczą z nawracającymi infekcjami miejsc intymnych,
- Z powodu przerośniętych warg sromowych cierpią z powodu otarć i innych urazów,
- Odczuwają ból podczas aktywności fizycznej (w szczególności podczas jazdy na rowerze),
- Odczuwają dyskomfort utrudniający lub wręcz uniemożliwiający współżycie.
Do ostatecznej kwalifikacji do zabiegu niezbędna jest oczywiście wyczerpująca konsultacja lekarska. Labioplastyka jest zabiegiem, w przypadku którego osiągnięcie idealnego efektu oczekiwanego przez pacjentkę może być niemożliwe. Warto więc rozważnie wybrać specjalistę, który udzieli dokładnych informacji na temat możliwości korekty i nie będzie obiecywał niemożliwego.
Labioplastyka – na czym polega? Metody terapii
Nie wszystkie zabiegi labioplastyki przebiegają identycznie. Wykorzystuje się trzy zasadnicze metody terapii. Są to:
- Odcięcie nadmiaru warg sromowych mniejszych (amputation technique),
- Wycięcie pełnej grubości tkanki w kształcie litery V (central wedge technique),
- Usunięcie nabłonka w kształcie elipsy, przyśrodkowej i bocznej powierzchni warg sromowych mniejszych (de-epithalization technique).
Najodpowiedniejszą metodę terapii wybiera oczywiście lekarz. Niezależnie jednak od zaleceń, zawsze powinien poinformować pacjentkę jakie są możliwe skutki uboczne i powikłania po wdrożeniu terapii. Pacjentka zgadza się tylko na te skutki uboczne, o których została poinformowana dokładnie i w zrozumiały dla siebie sposób. Jeśli skutki uboczne lub powikłania wykraczają poza te, na które pacjentka wyraziła świadomą zgodę, zwykle możliwe będzie dochodzenie roszczeń odszkodowawczych i zadośćuczynienia. Wrócimy jednak do tego w dalszej części artykułu.
Powikłania i zalecenia po zabiegu labioplastyki
Zdaniem specjalistów, do najczęstszych powikłań po zabiegu labioplastyki należą:
- Obrzęki i siniaki,
- Krwiaki,
- Problemy z prawidłowym gojeniem ran,
- Wystąpienie stanu zapalnego w obszarze poddanym zabiegowi,
- Powstanie nerwiaków,
- Zaburzenia czucia.
Zaleceń pozabiegowych jest stosunkowo niewiele. Nie należy korzystać z sauny, basenów i solarium oraz dźwigać i uprawiać sportów. Co jednak jeśli u pacjentki, która skrupulatnie przestrzegała zaleceń lekarskich wystąpią powikłania inne niż te, o których była poinformowana?
Dochodzenie roszczeń z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w tym nieudanej labioplastyki
W kontekście dochodzenia roszczeń z tytułu nieudanych zabiegów i operacji plastycznych warto na początek podkreślić bardzo istotną rzecz, o której często nie wiedzą pokrzywdzone pacjentki. Osoby, które poddają się różnego typu zabiegom dobrowolnie, w celach „jedynie” poprawy estetyki, również mają pełne prawo oczekiwać, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo – zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Jeśli wskutek obiektywnej oceny uznać można, że osiągnięte efekty są zupełnie inne niż oczekiwania pacjentki, również przysługiwać jej będą określone prawa.
Roszczeń cywilnych z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej można dochodzić na drodze sądowej, a jeśli zabieg wykonano w szpitalu, również przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Osobną kwestią pozostaje możliwość wszczęcia ewentualnego postępowania karnego przeciwko lekarzowi. Jest to jednak możliwość wykorzystywana niezwykle rzadko w sprawach na tle błędów w medycynie estetycznej. Pacjentkom zwykle zależy na uzyskaniu odszkodowania za nieudaną operacje plastyczną bardziej niż na ukaraniu konkretnego lekarza. Ponieważ w pierwszej kolejności chcą uzyskać środki na zabieg naprawczy. Motywację są różne.
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej
Ciężko w sposób jednoznaczny wskazać ile mogą wynosić świadczenia uzyskane na skutek postępowania przeciwko lekarzowi lub klinice wszczętego z powodu powikłań po zabiegu medycyny estetycznej. Powinna to być kwota sprawiedliwa, rekompensująca poniesione koszty oraz doznaną krzywdę. Wszystko zależy więc od konkretnych okoliczności sprawy, ale nie oszukujmy się – również profesjonalnej reprezentacji na sali sądowej.
Świadczeniami w najwyższej wysokości są zwykle zadośćuczynienia. Sąd, ustalając wysokość należnej kwoty bierze pod uwagę m.in. czy skutki nieudanego zabiegu są usuwalne, czy wpłynęły np. na zdolność do pracy oraz czy poszkodowana w jakikolwiek sposób przyczyniła się do ich powstania. Co do zasady w sprawach na tle zaniedbań i błędów lekarskich kwoty, które przy wsparciu kompetentnej kancelarii prawa medycznego może uzyskać pacjent, są satysfakcjonujące i wysokie. Pisałyśmy o tym również w osobnym artykule.
Również praktyka sądów zagranicznych powinna nastroić pacjentki optymistycznie. W Wielkiej Brytanii są już przyznawane kwoty zadośćuczynień rzędu 50 000 funtów (prawie 240 000 zł). Tendencja wysokich odszkodowań i zadośćuczynień za nieudaną operację plastyczną z pewnością będzie się utrzymywała. Wpływa na to nie tylko fakt, że liczba wykonywanych operacji plastycznych stopniowo się zwiększa, ale przede wszystkim rosnąca świadomość pacjentek.
O odszkodowaniu i zadośćuczynieniu z tytułu nieudanego zabiegu labioplastyki pisałyśmy także we wpisie: Nieudana labioplastyka…
Poddałaś się zabiegowi labioplastyki i nie jesteś zadowolona z efektów? A może cierpisz z powodu skutków ubocznych, na które nie wyrażałaś zgody?
Labioplastyka, jak każdy inny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, niesie ze sobą ryzyko powikłań i skutków ubocznych. Mamy nadzieję, że zostałaś o nich należycie poinformowana. Jeśli jednak powikłania, które faktycznie wystąpiły są inne lub bardziej intensywne niż te, o których informował Cię lekarz, prawdopodobnie możesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych i zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę.
Zachęcamy Cię także do konsultacji z nami w przypadku, gdy powikłania po labioplastyce nie wystąpiły, jednak rezultat nie jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami i efektem, na który umawiałaś się z lekarzem. Również i z takich sytuacji można znaleźć wyjście.
Nieudana labioplastyka, gdzie zgłosić?
Jesteśmy wyspecjalizowaną kancelarią prawa medycznego i od lat pomagamy pacjentom, w tym również pokrzywdzonym na skutek nieudanych zabiegów i operacji z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Wierzymy, że nie ma spraw beznadziejnych. Zawsze wykorzystujemy pełnię możliwości oferowanych przez prawo, aby nasi Klienci uzyskali satysfakcjonujące rekompensaty. Możemy pomóc również Tobie – skontaktuj się z nami. Zadzwoń 536 007 001