Labioplastyka, a błąd medyczny

woman holding paper with SOS message over her crotch. Health hygiene concept

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Polega na usunięciu nadmiaru warg sromowych mniejszych. Na skutek zabiegu kobiety zyskują większy komfort w czynnościach życia codziennego i podczas współżycia. Mogą także cieszyć się bardziej estetycznym wyglądem miejsc intymnych. 

W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy jakie roszczenia przysługują kobietom w razie nieudanej labioplastyki. Jeśli podejrzewasz, że podczas zabiegu labioplastyki w Twoim przypadku lekarz nie dochował wszystkich niezbędnych środków ostrożności i mogło dojść do błędu w sztuce. 

Wskazania do zabiegu labioplastyki

Zabieg labioplastyki może wydawać się kuszący wielu paniom. Na stronach internetowych klinik można przeczytać, że nie istnieją górne ograniczenia ze względu na wiek, a aby poddać się zabiegowi wystarczą prawidłowe wyniki cytologii, badania ginekologicznego i badań laboratoryjnych (zwykle morfologii, moczu i krzepnięcia). 

Labioplastyka jest zabiegiem mającym na celu głównie poprawę estetyki. Ciężko więc mówić o twardych wskazaniach i sytuacjach, w których kobiety powinny poddać mu się bezwzględnie. Zwykle jednak na korektę warg sromowych decydują się panie, które:

Walczą z nawracającymi infekcjami miejsc intymnych,

Z powodu przerośniętych warg sromowych cierpią z powodu otarć i innych urazów,

Odczuwają ból podczas aktywności fizycznej (w szczególności podczas jazdy na rowerze),

Odczuwają dyskomfort utrudniający lub wręcz uniemożliwiający współżycie.

Do ostatecznej kwalifikacji do zabiegu niezbędna jest oczywiście wyczerpująca konsultacja lekarska. Labioplastyka jest zabiegiem, w przypadku którego osiągnięcie idealnego efektu oczekiwanego przez pacjentkę może być niemożliwe. Warto więc rozważnie wybrać specjalistę, który udzieli dokładnych informacji na temat możliwości korekty i nie będzie obiecywał niemożliwego. 

Labioplastyka – na czym polega? Metody terapii

Nie wszystkie zabiegi labioplastyki przebiegają identycznie. Wykorzystuje się trzy zasadnicze metody terapii. Są to:

Odcięcie nadmiaru warg sromowych mniejszych (amputation technique),

Wycięcie pełnej grubości tkanki w kształcie litery V (central wedge technique),

Usunięcie nabłonka w kształcie elipsy, przyśrodkowej i bocznej powierzchni warg sromowych mniejszych (de-epithalization technique).

Najodpowiedniejszą metodę terapii wybiera oczywiście lekarz. Niezależnie jednak od zaleceń, zawsze powinien poinformować pacjentkę jakie są możliwe skutki uboczne i powikłania po wdrożeniu terapii. Pacjentka zgadza się tylko na te skutki uboczne, o których została poinformowana dokładnie i w zrozumiały dla siebie sposób. Jeśli skutki uboczne lub powikłania wykraczają poza te, na które pacjentka wyraziła świadomą zgodę, zwykle możliwe będzie dochodzenie roszczeń odszkodowawczych i zadośćuczynienia. Wrócimy jednak do tego w dalszej części artykułu. 

Powikłania i zalecenia po zabiegu labioplastyki

Zdaniem specjalistów, do najczęstszych powikłań po zabiegu labioplastyki należą:

Obrzęki i siniaki,

Krwiaki,

Problemy z prawidłowym gojeniem ran,

Wystąpienie stanu zapalnego w obszarze poddanym zabiegowi,

Powstanie nerwiaków,

Zaburzenia czucia. 

Zaleceń pozabiegowych jest stosunkowo niewiele. Nie należy korzystać z sauny, basenów i solarium oraz dźwigać i uprawiać sportów. Co jednak jeśli u pacjentki, która skrupulatnie przestrzegała zaleceń lekarskich wystąpią powikłania inne niż te, o których była poinformowana? 

Dochodzenie roszczeń z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, w tym labioplastyki

W kontekście dochodzenia roszczeń z tytułu nieudanych zabiegów warto na początek podkreślić bardzo istotną rzecz, o której często nie wiedzą pokrzywdzone pacjentki. Osoby, które poddają się różnego typu zabiegom dobrowolnie, w celach „jedynie” poprawy estetyki, również mają pełne prawo oczekiwać, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo – zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej. Jeśli wskutek obiektywnej oceny uznać można, że osiągnięte efekty są zupełnie inne niż oczekiwania pacjentki, również przysługiwać jej będą określone prawa. 

Roszczeń cywilnych z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej można dochodzić na drodze sądowej, a jeśli zabieg wykonano w szpitalu, również przed Wojewódzką Komisją ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Osobną kwestią pozostaje możliwość wszczęcia ewentualnego postępowania karnego przeciwko lekarzowi. Jest to jednak możliwość wykorzystywana niezwykle rzadko w sprawach na tle błędów w medycynie estetycznej. Pacjentkom zwykle zależy na uzyskaniu odszkodowania i zadośćuczynienia bardziej niż na ukaraniu konkretnego lekarza. Ponieważ w pierwszej kolejności chcą uzyskać środki na zabieg naprawczy. Motywację są różne.  

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu nieudanych zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej

Ciężko w sposób jednoznaczny wskazać ile mogą wynosić świadczenia uzyskane na skutek postępowania przeciwko lekarzowi lub klinice wszczętego z powodu powikłań po zabiegu medycyny estetycznej. Powinna to być kwota sprawiedliwa,  rekompensująca poniesione koszty oraz doznaną krzywdę. Wszystko zależy więc od konkretnych okoliczności sprawy, ale nie oszukujmy się – również profesjonalnej reprezentacji na sali sądowej. 

Świadczeniami w najwyższej wysokości są zwykle zadośćuczynienia. Sąd, ustalając wysokość należnej kwoty bierze pod uwagę m.in. czy skutki nieudanego zabiegu są usuwalne, czy wpłynęły np. na zdolność do pracy oraz czy poszkodowana w jakikolwiek sposób przyczyniła się do ich powstania. Co do zasady w sprawach na tle zaniedbań i błędów lekarskich kwoty, które przy wsparciu kompetentnej kancelarii prawa medycznego może uzyskać pacjent, są satysfakcjonujące i wysokie. Pisałyśmy o tym również w osobnym artykule

Również praktyka sądów zagranicznych powinna nastroić pacjentki optymistycznie. W Wielkiej Brytanii są już przyznawane kwoty zadośćuczynień rzędu 50 000 funtów (prawie 240 000 zł). Tendencja wysokich odszkodowań i zadośćuczynień z pewnością będzie się utrzymywała. Wpływa na to nie tylko fakt, że liczba wykonywanych operacji plastycznych stopniowo się zwiększa, ale przede wszystkim rosnąca świadomość pacjentek. 

O odszkodowaniu i zadośćuczynieniu z tytułu nieudanego zabiegu labioplastyki pisałyśmy także we wpisie Labioplastyka – co zrobić w razie nieudanego zabiegu?

Poddałaś się zabiegowi labioplastyki i nie jesteś zadowolona z efektów? A może cierpisz z powodu skutków ubocznych, na które nie wyrażałaś zgody?

Labioplastyka, jak każdy inny zabieg z zakresu medycyny estetycznej, niesie ze sobą ryzyko powikłań i skutków ubocznych. Mamy nadzieję, że zostałaś o nich należycie poinformowana. Jeśli jednak powikłania, które faktycznie wystąpiły są inne lub bardziej intensywne niż te, o których informował Cię lekarz, prawdopodobnie możesz dochodzić roszczeń odszkodowawczych i zadośćuczynienia pieniężnego za krzywdę. 

Zachęcamy Cię także do konsultacji z nami w przypadku, gdy powikłania po labioplastyce nie wystąpiły, jednak rezultat nie jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami i efektem, na który umawiałaś się z lekarzem. Również i z takich sytuacji można znaleźć wyjście. 

Jesteśmy wyspecjalizowaną kancelarią prawa medycznego i od lat pomagamy pacjentom, w tym również pokrzywdzonym na skutek nieudanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Wierzymy, że nie ma spraw beznadziejnych. Zawsze wykorzystujemy pełnię możliwości oferowanych przez prawo, aby nasi Klienci uzyskali satysfakcjonujące rekompensaty. Możemy pomóc również Tobie – skontaktuj się z nami. 

Joanna Lazer, adwokat

Małgorzata Hudziak, radca prawny

Kancelaria Lazer&Hudziak, Plac Konstytucji 5/19 00-657 Warszawa 

Nr telefonu 604432333, 530291291, 536 007 001

Mail: kancelaria@lazer-hudziak.pl

Źródła, z których m.in. czerpałyśmy informacje na temat specyfiki zabiegu labioplastyki:

Artykuł na stronie PlastycznaChirurgia.eu

Artykuł na blogu ArsEstetica 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *